PAROSTATKIEM W PIĘKNY REJS

65 milimetrów średnicy, pięć uncji czystego srebra wybite stemplem lustrzanym, oko rewersu wykonane z masy perłowej, limitacja 750 sztuk dystrybuowanych na całym świecie – żaden kolekcjoner nie przejdzie obok takiego okazu obojętnie. Skarbnica Narodowa wprowadza do sprzedaży numizmat „Parowiec na rzece Missisipi”. Moneta ta upamiętnia upływającą w 2015 roku 180. rocznicę urodzin Marka Twaina. „Ojciec amerykańskiej literatury” zapewnił nieśmiertelność XIX-wiecznym, imponującym parowcom pływającym po amerykańskich rzekach w swojej autobiografii pt. „Życie na Missisipi”.


Dowiedz się więcej

Skarb turystów i filatelistów

Mauritius to przepiękny kierunek wypraw miłośników turystyki egzotycznej. Może nie wiecie, ale to również kraj, który jako czwarty w historii, już w 1847 roku wprowadził do obiegu znaczki pocztowe. „Błękitny Mauritius” to jeden z najstarszych znaczków, który dziś jest praktycznie nieosiągalny, a jeśli już zmienia właściciela, to za niebotyczne kwoty rzędu kilku milionów dolarów.


Dowiedz się więcej

Perła wśród numizmatów

Historia australijskiego mennictwa sięga XIX wieku. Już w 1899 roku powstała słynna mennica w Perth, która przez 115 lat istnienia osiągnęła imponujący poziom technologiczny. Ścisłe przestrzeganie reżimu produkcyjnego oraz bieżąca kontrola techniczna sprawiły, że monety w niej wybijane uważane są za jedne z najdoskonalszych na świecie. W najnowszej kolekcji Skarbnicy Narodowej znalazł się wyjątkowy australijski numizmat – srebrna moneta ozdobiona muszlą słuchotki.


Dowiedz się więcej

W oczekiwaniu na święta

Już za niespełna miesiąc spotkamy się z rodziną przy wigilijnym stole. Nikt z nas nie lubi zbędnego pośpiechu – warto więc wcześniej pomyśleć o prezentach dla najbliższych.  Idealnym podarunkiem dla kolekcjonera może okazać się zegarek na rękę. Jego historia sięga XVI wieku i nadal, mimo wielu nowości technologicznych, model klasyczny cieszy się ogromną popularnością.

Już w 1571 roku królowa Elżbieta dumnie nosiła na ramieniu zegarek otrzymany od swojego faworyta. Choć dziś ten gadżet zwykle zapinany jest na nadgarstku, na początku swojego istnienia był prezentowany na łańcuszku na szyi bądź przypinano go do ubrania. Pierwsze zegarki były o wiele bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne czy trudne warunki pogodowe. Nie były również tak dokładne jak współcześnie znane nam modele. Dawniej traktowano je bardziej jako element biżuterii, niż narzędzie służące do pomiaru czasu. Pierwsze modele, napędzane na sprężyny miały kształt wysokiego cylindra, dopiero z biegiem czasu stały się płaskie i bardziej precyzyjne.

Pasjonatom numizmatyki proponujemy unikalny model zegarka z oryginalną amerykańską monetą z 1941 r., która została dodatkowo uszlachetniona  czystym złotem. Ten gadżet może być doskonałym prezentem zarówno dla pań jak i panów. W męskiej wersji zegarka widoczny na awersie amerykańskiego dolara motyw ukazuje boginię Liberty, kroczącą w kierunku wschodzącego słońca. Jej rozwiana na wietrze szata przyozdobiona jest gwiazdami i paskami, pochodzącymi z flagi amerykańskiej. W jednej ręce trzyma ona wieniec z liści laurowych i dębowych, symbolizujących cywilną i wojskową siłę Ameryki. Druga jej ręka wyciągnięta jest w kierunku słońca.

Dowiedz się więcej